fbpx
Test záznamu audia: Canon vs Rode vs Zoom
264
post-template-default,single,single-post,postid-264,single-format-video,stockholm-core-2.3.2,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.5,select-theme-ver-9.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-23071
Title Image

Test záznamu audia: Canon vs Rode vs Zoom

Test záznamu audia: Canon vs Rode vs Zoom

Pri točení a výrobe videozáznamov je okrem obrazu taktiež dôležitý záznam zvuku. A práve pri nakrúcaní s DSLR má zaznamenaný zvuk vďaka vstavanému mikrofónu množstvo nedostatkov. Deformácie frekvencií a strata detajlov v zvukovom spektre môže znížiť celkovú kvalitu výsledného videa, najmä ak ide o dokumentárne snímky a interview. K odstráneniu toho neduhu a pre dosiahnutie kvalitnej zvukovej stopy je preto nutné použiť profesionálne video mikrofóny a externé nahrávacie zariadenia. Na trhu je množstvo takýchto zariadení v rôznych cenových hladinách. Pripravil som test tých najlacnejších a pre začinajúceho filmára cenovo najdostupnejších, ktorých kvalita je však na slušnej úrovni.Je to video mikrofón Rode Videomic a externý záznamník Zoom H1.

CANON EOS 600D

[su_custom_gallery source=“media: 22642″ width=“300″ height=“300″]

Audio bolo počas testu nahrávané na zrkadlovku Canon ESO 600D.

RODE VIDEOMIC

[su_custom_gallery source=“media: 22645″ width=“300″ height=“300″]

Ide o profesionálny kondenzátorový, smerový, mono mikrofón. Jeho špeciálna konštrukcia postavená na technológii Shotgun ho predurčuje k použitiu na kamery a DSLR. Smerová charakteristika umožňuje zázman zvuku pred kamerou a potlačenie okolitých rušivých zvukov a ruchov odohrávajúcich sa mimo záber kamery. K svojmu chodu potrebuje mikrofón jednu 9V batériu, ktorej výdrž je pri použití alkalickej batérie cez 100 hodín. Uchytenie mikrofónu v špeciálnych sánkach zamedzuje prenosu hluku, ktorý môže byť spôsobený pohybmi rúk alebo otrasmi samotnej kamery. Kvalita zvuku zaznamenaého týmto mikrofónom je veľmi dobrej úrovni. Jediným nedostatkom je len absencia možnosti zvýšenia úrovne vstupného signálu. Používateľ má možnosť len znížiť úroven o -10dB a -20dB. Cena je cca. 95 €.

ZOOM H1

[su_custom_gallery source=“media: 22190″ target=“blank“ width=“300″ height=“300″ title=“never“]

Na prvý pohľad vizerá H1 ako malá plastová hračka. V tomto malmo tele sa však skrýva šikovné zariadenie, ktoré je možné použiť ako externý rekordér, alebo ako mikrofón pripojený k zrkadlovke, alebo ku kamere. H1 disponuje dvomi mikrofónmi umiestnenými v pozícii X/Y. Takto je možné docieliť výbornú stereo nahrávku, ktorej kvalita je na veľmi dobrej úrovni. S H1 je možné nahrávať zvuk buď do PCM (wav) až do 24 bit/96 kHz, alebo do MP3. Úroveň kvality je možné nastaviť podľa vlastnej potreby. Zvuk sa zaznamenáva na microSD s kapacitou až do 32GB. Úroveň hlasitisti je možné nechať na automatiku (Auto Level), alebo nastaviť ručne. Line In (3,5mm jack) umožňuje propojenie externého mikrofónu a cez Line Out (3,5mm jack) je možné monitorovať nahrávku so slúchadlami. Výhodou H1 je možnosť pridávania značiek BWF a ukladať ich spolu s nahrávkou, čo môže pomôcť neskôr pri postprodukcii. K svojmu chodu potrebuje H1 jednu tužkovú batériu s ktorou je možné nahrávanie až 10 hodín bez prestávky. Za cenu cca. 95 € je to neoceniteľný pomocník.