fbpx
Prečo točiť video s DSLR v2.0
228
post-template-default,single,single-post,postid-228,single-format-standard,stockholm-core-2.3.2,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.5,select-theme-ver-9.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-23071
Title Image

Prečo točiť video s DSLR v2.0

Prečo točiť video s DSLR v2.0

Mnoho fotografov a filmárov zastáva názor, že funkcia videa na fotoaparátoch je zbytočná a točenie filmov je možné len profesionálnymi filmovými kamerami. V zásade to pre väčšinu fotoaparátov platí a natočené video z foťáku za veľa nestojí. Situácia sa však môže rapídne zmeniť ak do rúk vezmeme zrkadlovku (čiže DSLR). S potrebným vybavením a znalosťami je možné natočiť video, ktoré je po vizuálnej stránke veľmi atraktívne a priblíži sa filmom na ktoré sme zvyknutí z kinosál, alebo z televíznych obrazoviek.

Prečo vlastne točiť video s DSLR?

Kvalita obrazu natočenych snímkov s DSLR je pri dodržaní určitých pravidiel a postupov na veľmi vysokej úrovni. Dátový tok videa natočeného so zrkadlovkou (tzv. bitrate) sa pohybuje od 24-45 Mbit/s a pri použití firmwaru v aparátoch Canon EOS určeného pre filmárov až do 65 Mbit/s. Tento firmware taktiež umožňuje filmárom prístup k funkciám, ktoré nie sú v aparátoch bežne dostupné: zobrazovacie nástroje Zebras, Focus Peak, Magic Zoom, Histogram, Vectorscope, Timelapse video, HDR video a monoho ďaľších. Tieto funkcie uľahčujú filmárom prácu s aparátom a odzkadlia sa aj na samotmon výslednom videu. Práca s takouto zrkadlovkou je podobná práci s filmovou kamerou.

Veľkosť senzorov použitých v zrkadlovkách (či už Full Frame 35mm, alebo APS-H, APS-C) umožuje natočenie kvalitných záberov nielen pri dobre nasvietenej scéne, ale aj v podmienkach s nízkou svetelnou úrovňou. Ani za týchto podmienok kamery nemajú problém so stratou kvality obrazu a čo je veľmi dôležité zachovajú atmosféru snímanej scény.

Práca s hĺbkou ostrosti je vďaka veľkosti senzoru podobná filmovým kamerám. A práve nízka hĺbka ostrosti umožňuje filmárom zamerať pozornosť divákov na vybraný objekt a oddeliť ho od zvyšku pozadia. Pri správnom použití je nízka hĺbka ostrosti jedným z elementov, ktoré dodajú snímke atraktívny filmový vzhľad.

Možnosť výmeny objektívov na zrkadlovkách je pre filmárov obrovským lákadlom a veľkou výhodou. Výber objektívu vo veľkej miere ovplyvňuje kvalitu videa a tým aj výsledný obraz. Z tohto hľadiska sú najlepšou voľbou objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou a vysokou svetelnosťou, ktoré nemajú problém ani pri zlých svetelných podmienkach, majú extrémne ostrú kresbu, príjemné podanie farieb a kontrastu.

Kompaktné rozmery zrkadloviek umožňujú nakrúcanie na neprístupných miestach, v malých miestnosťiach a všade tam kam sa veľká filmová kamera nevmestí. Trasport a premiestňovanie je v prípade zrkadloviek podstatne jednoduchšie a rýchlejšie.

Možnosť záznamu do RAW formátu (tzn. záznam bez kompresie) dáva filmárom oveľa väčšie možnosti spracovania pri post-produkcii. Výhodou je váčší dynamický rozsah (záznam sa podobá viac filmu než videu) a záznam v hĺbke 12-bit. Tým, že tento záznam obsahuje viac informácií je náročný na úložný priestor.

Aké problémy prináša natáčanie videa s DSLR?

Ergonómia a rozmiestnenie ovládachích prvkov na zrkadlovkách nie sú primárne určené pre natáčanie videa a preto je točenie z ruky nepohodlné a je prakticky nemožné takto natočiť video bez otrasov a záchvevov. Preto sa pre stabilizáciu obrazu používajú rône opierky a statívy, pri pohybe kamery sú to kamerové stabilizátory a kamerové jazdy, ktoré výslednému videu dodajú dynamický a pri tom dokonale stabilizovaný obraz.

Ostrenie a nastavenie expozície sa v prípade zrkadloviek nastavuje manuálne. Pre niekoho komplikácia, alebo strata času, ale ak chcete mať perkfektne nastavenú expozíciu a mať zaostrené vždy na objekt, ktorý ste si vybrali neostáva nič iné ako točiť v manuálnom móde. Aj keď automatika poskytuje komfort a rýchlosť, môže sa v mnohých situáciách zmýliť. Práca v manuálnom móde umožňuje a vlastne aj núti kameramana mať aparát neustále pod kontrolou a taktiež mu vkladá do rúk skvelý kreatívny nástroj. Záleží už len od kameramana ako ho využije.

Rolling Shutter efekt. Pri akomkoľvek rýchlom pohybe kamery dochádza k efektu natiahnutiu objektov v obraze, tzv. „rolling shutter“, alebo „jello effect“. Je to neduh mnohých CMOS senzorov a je spôsobený postupným vykreslovaním riadkov, ktoré týmto senzorom trvá relatívne dlho. Takže žiadne príliš rýchle „švenkovanie“.

Moaré efekt. Ďalším nežiadúcim efektom pri natáčaní so zrkadlovkou je moaré efekt. Prejavuje sa hlavne na pruhoch v pravidelných štruktúrach a hranách. Jeho eliminácia je obtiažna.

Kvalita audia pri točení so zrkadlovkou nie je pre profesoinálne použitie dostačujúca a preto je pre záznam audio signálu nevyhnutné siahnuť po profesionálnych smerových mikrofónoch. Veľkou nevýhodou na niektorých modeloch DSLR je tiež absencia nastavenia úrovne a tiež nemožnosť monitorovania vstupného audio signálu cez sluchátka. Preto sa na záznam zvuku používajú externé záznamové zariadenia.